Бабини рецепти за синузит
Домашен уют

Бабини рецепти за синузит

Zasemeistvoto
14 Март 2022

Инфекциите на синусите са една от основните причини за посещенията на лекар, а също и едно от заболяванията, при които често лекарите предписват антибиотици. Въпреки това много инфекции на синусите могат да се изчистят сами, без да се прибягва до силни лекарства. Ако страдате от синузит, е добре да знаете, че съществуват и домашни средства, които можете да опитате.

За това специално за хората, които предпочитат да използват алтернативни методи за лечение пред традиционната медицина, събрахме на едно място бабини рецепти за синузит. Но преди да преминем към тях, нека първо изясним какво представлява това състояние.

Инфекция на синусите: що е то?

Синузитът е медицински термин за възпаление на синусните кухини, които се намират в над бузите от двете страни на носа. Възпалението улавя слуз в синусите ви, предотвратявайки естествения поток от задната част на гърлото към стомаха. Когато това е причинено от бактерии или вируси, това се нарича инфекция на синусите. Синузитът обаче може да бъде причинен и от хронични алергии или полипи в носа. 

Честите симптоми на инфекция на синусите включват:

  • Болка и натиск около челото, очите, носа и бузите;
  • Гъста жълтеникава слуз от носа;
  • Намалено обоняние и вкус;

По-тежките симптоми могат да включват висока температура над 38,5 градуса, подуване на очите, гадене и повръщане. Ако получите някой от тези тежки симптоми, трябва да потърсите медицинска помощ. 

Ако симптомите ви с по-леки, има редица бабини рецепти за синузит, които ще ви помогнат срещу болката и да излекувате възпалението.

#1 Сок от мента с коприва

Добър домашен лек за алергичен синузит е пиенето на сок от мента с коприва. Тази смес съдържа противовъзпалителни и антиалергични свойства, които помагат за намаляване на дразненето на синусите и премахване на секретите.

Ето кои съставки се съдържат в тази бабина рецепта за синузит:

  • 5 грам листа от коприва;
  • 15 грам мента;
  • 1 чаша вода;
  • 1 супена лъжица мед.

Как се приготвя?

  1. Сварете листата от коприва в тенджера с вряща вода. След това поставете сварените листа в блендер с ментата, водата и меда и пасирайте до получаване на хомогенна смес. Можете да пиете сместа 2 пъти на ден, между храненията.
  2. Запомнете! Важно е да попарите предварително листата от коприва, преди да ги използвате, тъй като копривата може да предизвика алергична реакция (процесът на запарване елиминира всички причини за алергия).

#2 Вдишване на лайка

Вдишването на лайка е отличен домашен лек за инфекции на синузит, тъй като лайката съдържа отлични успокояващи свойства. Вдишването на нейните пари може да затопли и овлажни дихателните пътища, което облекчава дискомфорта, свързан със синузит. Тази бабина рецепта е подходяща, както за възрастни, така и за деца. Освен за синусите тази бабина рецепта се използва и при възпаление на гърлото и кашлица.

Вдишването от деца все пак трябва да се извършва под наблюдението на възрастен, дори ако детето го е правила в миналото, тъй като съществува сериозен риск от изгаряния.

Тук са ви необходими:

1 шепа цветове от лайка;

1 литър вода.

Как се приготвя?

  1. Сварете водата и добавете цветовете от лайка. Оставете я да се накисне между 5 до 10 минути и след това покрийте тенджерата с кърпа. 
  2. Поставете главата си под кърпата и вдишайте парата. Трябва да дишате парата поне 10 минути.

#3 Вдишване на пара с масло от евкалипт

Добър домашен лек за синузит е вдишването на пара с евкалипт, тъй като съдържа отхрачващи и антисептични свойства, които бързо облекчават запушването на носа. Обърнете внимание, че някои хора може да са по-чувствителни към етеричното масло, което се освобождава чрез евкалипта, и всъщност може да изпитат влошаване на симптомите. Ако получите влошаване с това лечение, спрете го незабавно.крипто новини днес

Ако при вас всичко е наред, ето я и бабината рецепта за синузит:

  • 5 капки етерично масло от евкалипт
  • 1 чаена лъжичка сол 
  • 1 литър (около 8 чаши) вряла вода

Как се приготвя?

  1. Поставете врящата вода в купа и добавете етеричното масло и сол. Покрийте купата и главата си с кърпа и вдишайте парата. Важно е парата да се вдишва възможно най-дълбоко за около 10 минути. Можете да повторите това 2 до 3 пъти на ден.
  2. Ако нямате етерично масло вкъщи, можете също да накиснете листа от евкалипт във вряща вода, тъй като естественото масло ще се изпари с водната пара.
Споделяне
Loading...

Последвай ни

Instagram лого

zasemeistvoto

ПОЗДРАВЛЕНИЯ!

Благодарим ти, че стана част от нашето семейство!