С настъпването на новия светът се съживява, ала при хората се появява пролетна умора. Природата разгръща красотата си и се сбогуваме с депресивните сиви нюанси на отминалата зима. Въпреки това някои от нас усещат замайване и други неприятни симптоми.
Пролетна умора наричаме състоянието, което се характеризира с умора, спад на енергийните нива, липса на концентрация, слабост в мускулите, променливо настроение, сънливост и дори главоболие.
В тази статия на Zasemeistvoto ще се гмурнем в собствените си тела, за да разберем причините за така неприятната пролетна умора.
Пролетна умора - защо се появява
Този вид дискомфорт в тялото, какъвто познаваме като пролетна умора, се появява по време на прехода между сезоните. Това особено често се случва при смяната на зимата с пролетта.
Причините за неприятните симптоми са комплексни и могат да бъдат търсени както в самото тяло, така и в заобикалящата ни среда.
Вътрешни фактори
Сред виновниците за неприятното състояние се нареждат хормоналният дисбаланс, недостигът на минерали и витамини и дехидратацията.
Когато сезоните се сменят, организмът се заема с адаптацията към новото. Тогава започва да променя производството на хормони като мелатонин и серотонин.
През зимата тялото произвежда мелатонин (хормона на съня) в по-големи количества. Причината за това се крие в дължината на деня.
С увеличаването на дневната светлина организмът започва да регулира секретирането му, което води до усещане за умора.
Серотонинът пък може да се окаже причинителят на енергийния дисбаланс. През зимата производството му намалява.
С увеличаването на слънчевата светлина през пролетта организмът се заема да синтезира хормона на щастието в по-големи количества. Тази дейност на тялото води до плавания на енергийните нива.
Като следващ фактор за поява на пролетна умора се нарежда дехидратацията. Нейната роля се изразява в нуждата на организма да приема повече течности с покачването на температурите.
Външни фактори
Сега ще обърнем внимание на външните фактори, влияещи върху състоянието на пролетна умора. Сред тях се нареждат промяната в продължителността на деня, колебанията в температурите, липсата на достатъчно слънчева светлина през зимния сезон, алергиите към полени.
Увеличаването на дневната светлина би могло да доведе до хормонален дисбаланс, тъй като то нарушава биологичния ритъм на организма.
Изменчивото време натоварва опитващото се да се адаптира тяло. Това често води до усещане за умора или дори отпадналост.
С по-дългата липса на слънчева светлина през студените месеци запасите от витамин D в организма намаляват. Това оказва влияние както върху баланса в енергийните нива, така и върху имунитета.
Страдащите от сезонни алергии страдат най-силно през пролетта и цъфтящите растения. Алергиите причиняват умора и сънливост.
Пролетна умора - как да минимизираме симптомите
От дискомфорт, породен от пролетна умора, по-често страда нежната половина на света.
За да подпомогнат своето женско здраве, дамите могат да консумират повече храни, богати на желязо, омега-3 мастни киселини, витамини от група B, както и да пият повече вода.
А ето и няколко съвета как да преодолеем неприятната пролетна умора:
Слънчева светлина срещу пролетна умора
Разходката на слънчева светлина винаги е добра идея. А ако решиш да я направиш особено сутрин, ще помогнеш на организма си да синтезира витамин D. Той подобрява настроението и балансира енергията.
Дневната светлина регулира мелатонина (хормона на съня), което води до по-качествен нощен сън.
Балансирано хранене, борещо симптомите на пролетна умора
Със затоплянето на времето спираме да трупаме трапезите си с по-тежка за организма храна.
Включването на повече храни, богати на витамини и минерали, запетайка? е ключов фактор за подобряването на цялостното състояние на тялото.
Пресните зеленчуци и плодове съдържат витамини, минерали и антиоксиданти, важни за здравето, а храните, богати на желязо, борят анемията и отпадналостта.
Пълнозърнестите храни пък поддържат нивата на кръвната захар стабилни, което допринася за намаляване на нуждата от междинни хранения и апетитът към сладко.
А ако все пак не успееш да устоиш на глада за сладко, винаги можеш да потърсиш рецепта за брауни, на което да се насладиш.
Движението помага при пролетна умора
Спортът и двигателната активност стимулират синтеза на ендорфини (хормони на щастието), които понижават усещането за умора.
Дори леките физически дейности като разходка, колоездене или йога подобряват тонуса. А сутрешното разтягане спомага събуждането на организма.
Качествен сън на помощ срещу пролетна умора
За никого не е тайна, че сънят е изключително важен за общото благосъстояние на човек.
За да преборим симптомите на пролетна умора, трябва да си осигурим качествен сън. Наспиването подобрява хормоналния баланс, укрепва имунната система и намалява нивата на стрес.
Със смяната на сезоните настъпват промени в нашия организъм. За да му помогнем да се справи с признаците на пролетна умора, е полезно да включим лека и питателна храна, богата на витамини и минерали. Добавянето на дневни разходки спомага набавянето на витамин D и повишава качеството на нощния сън.
Надяваме се, че с тази статия сме успели да ви помогнем да ви информираме как да се справите със симптомите на пролетна умора.