15+ БЕЗПЛАТНИ рецепти, които ще преобразят тялото ти

Образование

Игри за памет - играй и се развивай

Игри за памет - те са чудесен начин да помогнете на децата да развият важни умения по забавен и увлекателен начин. Още от най-ранна възраст игрите за запаметяване могат да помогнат на децата да се научат как да запомнят, разпознават и припомнят информация по приятен начин. Те не само насърчават когнитивното развитие, но също така помагат за подобряване на концентрацията, креативността и уменията за решаване на проблеми.

игри за памет

Игрите за запомняне могат да помогнат на децата да развият и социалните си умения, тъй като често им се налага да общуват и да влияят на другите, за да постигнат успех. Тези игри спомагат за стимулиране на мозъка им и могат да им помогнат да развият краткосрочната и дългосрочната си памет. Ползите от игрите за запаметяване за развитието на децата са многобройни и в тази статия на За Семейството ще разгледаме как игрите за запаметяване могат да помогнат на децата да учат по начин, който е едновременно забавен и продуктивен.

Игри за памет - какво представляват?

Игрите с памет са игри, които разчитат на способността на играчите да запомнят и припомнят информация. Тази информация може да е свързана със самата игра или да е нещо съвсем друго. Тези игри имат за цел да проверят способността на играча да запазва информация и често се играят със състезателен характер. Ако дадена игра, задача или ситуация е предназначена да провери способността на човек да запомня, тя може да се счита за игра на паметта.

Защо игри за памет помагат за бързото подобряване на паметта?

  • Детските игри за запаметяване не само осигуряват забавление и насърчават здравословното съревнование, но и подпомагат интелектуалното развитие на младите умове.
  • Децата, които редовно се занимават с игри за запаметяване, демонстрират подобрени умения за разпознаване на модели и способност за концептуализиране на информация, представена под формата на изображения, карти и обекти.
  • Мозъците им ще бъдат устроени така, че да реагират по-бързо и по-чувствително на визуалните изображения, с които се сблъскват на екраните, ако редовно им се предоставят възможности за активна работа с такива изображения.

Тренирането на мозъка по този начин с течение на времето е от полза за неговото разширяване и съзряване.

Освен това паметта на децата може да бъде подобрена чрез използването на игри за запаметяване, тъй като те няма да се чувстват ограничени или принудени.

В края на краищата децата могат да се забавляват, докато получават така необходимата им практика при използването на образователни игри. Предлагането на най-трудните предизвикателства в играта насърчава естественото поведение на децата като съревнование и любопитство.

Игри за памет - предимства

игри за памет

Има много ползи от игрите за запаметяване за развитието на децата. Тези игри спомагат за когнитивното развитие, подобряват концентрацията и насърчават решаването на проблеми. Те също така могат да помогнат на децата да развият социалните си умения и дори да стимулират мозъка им. По-долу разглеждаме тези ползи по-подробно.

Когнитивно развитие

Способността да запомняме информация и да си я припомняме на по-късен етап е изключително важно умение. Без способността за запомняне би било трудно да се научат нови неща, да се създадат взаимоотношения или да се участва в ежедневни дейности. Игрите за запаметяване могат да помогнат за насърчаване на когнитивното развитие чрез подобряване на краткосрочната и дългосрочната памет на детето. Краткосрочната памет е способността за задържане на информация в съзнанието за кратък период от време, а дългосрочната памет е способността за запазване на информация за дълъг период от време. По време на игрите за памет децата вероятно ще трябва да запомнят поредица от предмети или числа, както и мястото им. С напредването на играта от тях ще се изисква да си припомнят тези елементи, което ще им помогне да развият уменията си за запаметяване.

Подобряване на концентрацията

Когато децата играят игри за запаметяване, от тях се изисква да се съсредоточат върху конкретна задача. Може да се наложи да запомнят определени предмети, числа или символи, или да се съсредоточат върху правилата на играта. И трите задачи изискват детето да се концентрира върху определена дейност. Като се концентрират върху тези дейности, децата могат да подобрят уменията си за съсредоточаване и концентрация. Играейки игри за запаметяване, децата могат също така да се научат да се справят с отвличането на вниманието, което е важно умение за живота в 21-ви век.

Творческо мислене и решаване на проблеми

Докато играят игри за запаметяване, децата вероятно ще измислят творчески идеи и ще решават проблеми сами. От тях може да се изисква да мислят нестандартно и да използват умения за решаване на проблеми, за да успеят в играта. Тези видове игри дават на децата свободата да търсят различни решения и могат да ги насърчат да бъдат креативни. Като играят игри за запаметяване, децата могат да развият своите творчески умения и умения за решаване на проблеми.

игри за памет

Социални умения

Когато децата играят игри с памет с приятели или членове на семейството, те вероятно развиват социални умения и [емоционална интелигентност](https://avigea.net/emocionalna-inteligentnost/). Тези игри често изискват от децата да общуват и да влияят на другите, за да успеят. Когато децата играят игри за памет, те могат да се научат как да взаимодействат с другите по положителен и продуктивен начин. Това може да им помогне да развият своите социални умения и да ги подготви за бъдещи социални взаимодействия.

Стимулиране на мозъка

Играейки игри за запаметяване, децата могат да стимулират мозъка си по положителен начин. Игрите за памет могат да помогнат за подобряване на мозъчната функция и дори да предотвратят развитието на деменция при възрастните хора. Когато децата играят игри за запаметяване, те упражняват мозъка си, което може да помогне за подобряване на умствените функции.

Използване на технологии | Игри за памет

Въпреки факта, че много родители се страхуват от технологиите и смятат, че времето, прекарано от децата пред екрана, трябва да бъде ограничено; изследванията показват, че дори краткото излагане на технологии може да има положителен ефект върху когнитивното и социалното развитие на децата.

Експертите са съгласни, че децата научават повече от времето, прекарано с компютъра в компанията на възрастен (или друго дете), отколкото сами. Играйте с детето си на игри за запаметяване, ако искате то да израсне като технически грамотно. Изпробвайте няколко различни приложения, за да видите на кое от тях детето ви реагира най-добре. Включете няколко от тези игри в седмичната програма на детето си, за да му дадете начален старт в развитието на паметта, която е от решаващо значение за способността му да учи.

Развиващият се мозък на детето полага допълнителни усилия между 6 и 14-годишна възраст, за да създаде нови връзки, да формира нови спомени и да придобие нови емоции. За да извлекат максимална полза, учениците трябва да поглъщат възможно най-много информация през този период. Предлагаме ви списък с няколко игри за запаметяване, които можете да играете с децата си:

  • Кръстословица
  • Саймън казва
  • Игра „Вълшебна чаша
  • Судоку
  • Нанизване на числа
  • Пъзели
  • Шахмат
  • Игри с карти
  • Дама
  • Скрабъл
  • Игра на монети
  • Картинно бинго
  • Музикален стол
  • Правописни пчели
  • Аз шпионирам
  • Припомняне на карти
  • Счупен калкулатор
  • Настолни игри

Основните таланти могат да бъдат развивани у децата чрез игри за запаметяване, а родителите имат достъп до множество ресурси за това.

Кодиране за деца

Според нас програмирането е най-добрата игра на памет за деца. Науката твърди, че програмирането не просто стимулира различни части на мозъка; то всъщност променя начина, по който мислите. Е, установено е, че програмистите всъщност мислят различно от широката общественост; в крайна сметка на темата е посветена цяла книга: „Мисли като програмист: Въведение в творческото решаване на проблеми“ (партньорска връзка)

Курсовете по програмиране включва много повече от това да създават код или да измислят идея; тя също така изисква аналитично мислене, творческо решаване на проблеми и способност за нестандартно мислене.

игри за памет

В продължение на много години учените изследват умовете на програмистите, за да научат повече за вътрешната работа на мозъка на програмистите и как той може да се различава от този на обикновения човек.

Науката е потвърдила тези три основни истини за въздействието на кодирането:

  • Активира центровете за учене в мозъка
  • Променя начина на мислене
  • Дава тласък на паметта и мозъчните ви умения.

В крайна сметка е установено, че интелектуално стимулиращата дейност на кодирането има ефект върху мозъка и върху начина, по който човек мисли.

Да се научиш да четеш и пишеш код е подобно на усвояването на нов език и може да се окаже, че за това отговаря една и съща част от мозъка. По същия начин, по който решаването на трудни математически задачи ангажира лявото полукълбо на мозъка, компютърното програмиране е предизвикателство за дясната част на мозъка.

Заключение | Игри за памет

Игрите за памет, програмирането и математиката развиват изключително много мозъка на подрастващите. Те го правят с лекота, докато играещите се забавляват. Препоръчваме ви да включите част от тези игри в образованието на децата, а в ползите ще се убедите сами много скоро.

Коментари

Споделяне