В днешно време децата не изживяват детството си по пълноценен начин. От ранна възраст те започват да боравят със съвремените технологии и се потапят в дигиталния свят. Това драстично променя начина, по който прекарват свободното си време. Телефоните, таблетите, лаптопите и компютрите са се превърнали в основните им средства на забавление, а времето прекарано навън в игри с техните връстници става все по-рядко срещано. За разлика от това, всички детски игри от 90-те години са свързани изцяло с общуване между деца, движение и въображение.
Продължи да четеш днешната статия на За Семейството, защото най-интересното тепърва предстои. Приготви се да разбереш кои са забравените детски игри на 90-те, които децата ти ще обикнат.
Топ 7 детски игри от 90-те
#1 Стражари и апаши
През 90-те години не беше толкова популярно да изпращаме децата си на лятна занималня, където те да бъдат ангажирани и вдъхновени, както от образователни занятия, така и от разнообразни развлекателни занимания. За тях играта на стражари и апаши е била лятното им развлечение.
Голяма група от деца се разделят на два отбора. Стражарите трябва да броят до 10, докато апашите се скрият. След което стражарите започват търсенето и когато открият някой апаш започват да го гонят. Когато стражар успее да залови дете от другия отбор трябва да каже: ,,Стражарска марка бум-печат, от днеска ставаш мой събрат”. По този начин отбора на стражарите придобива нов играч, който им помага с търсенето на апаши.
#2 Скачане на въже
През 90-те години скачането на въже е била една от най-любимите игри на децата. Винаги когато е било извадено въже децата са се събирали на улицата или в училищния двор да играят. Те са практикували различни видове скачане на въже, които са разнообразявали дните им и са ги предизвикали.
Дали са самостоятелно, като едно дете индивидуално държи въжето и скача, или във група, където две деца държат въжето и останалите скачат, те са се забавлявали и състезавали кой ще скочи най-много пъти. Скачали са на два или един крака с различно темпо. Освен, че са се забавлявали те са били и физически активни.
Още детски игри от 90-те
#3 Народна топка
Народната топка е игра, която винаги поражда вълнение и смях. Децата се разделят на два отбора и се опитват да избегнат хвърлената топка от противниците или да ударят противниковите играчи. За да успеят в тази игра, трябва да са бързи, внимателни и ловки, защото топката може да дойде по всяко време от всяка посока. Освен на физическа активност и забавление, което народната топка носи, тя учи децата и на стратегическо мислене и работа в екип.
#4 Дама
През 90-те години трудно се е намирало двор и училищна площадка без нарисувана с тебешир дама на земята. Децата са скачали върху начертаните линии. Играта ги е учила на баланс, координация, прецизност и сръчност, тъй като е трябвало да изпълняват сложни стъпки без да се напускат очертанията. Освен това е развивала моториката и физическата им издръжливост.
#5 Развален телефон
В миналото, когато не е имало летни школи и онлайн летни курсове, където децата да развиват своето въображение, логика и памет, играта развален телефон подходяща за малки и големи е насърчавала тези умения чрез комуникация с приятели и забавление.
Децата са се събирали в кръг и първото дете е шепнело каквато дума си пожелае в ухото на следващото. По този начин думата се е предавала до последното дете, което я е изричало на глас. Ако думата не е била същада телефона е развален, което е предизвиквало много смях и забавление.
Още 2 детски игри от 90-те години
#6 Криеница
През 90-те години децата не са мислили за финансова грамотност и не е имало много курсове където да практикуват увлекателна, състезателна математика или други науки. Затова те са запълвали времето си с игри като криеница.
Криеницата е сред най-известните детски игри, които комбинират физическа активност, стратегия и забавление. Децата са се събирали и са се редували да се крият, докато някое дете или родител ги търси, а напрежението дали ще бъдат открити им е носило истинско вълнение.
Освен че насърчава креативността на децата при избора на места за криене, играта ги учи на търпение и работа в екип. Тази игра трябва да бъде възкресена, защото насърчава младежите да прекарват повече време на навън, да се движат, и да създават приятелства и социални умения, вместо да бъдат погълнати от технологиите.
#7 Камък, ножица, хартия
Това е е традиционна игра, която е събирала деца и възрастни в забавен и напрегнат двубой. Нейният чар идва от това колко е проста. Използват се три прости жеста - камък, ножица и хартия. Всеки жест печели или губи спрямо останалите. Играта учи участниците на концепцията за случайност и шанс.
Коментари